Třeťáci před soudem

[Mgr. Ilona Horáčková] Již třetím rokem probíhá v rámci preventivního programu a ŠVP ON/ZSV naše spolupráce s Vrchním soudem v Praze. Žáci mají možnost zúčastnit se reálných soudních jednání v historické budově Justičního paláce v Praze na Pankráci, který byl dějištěm procesů od I. republiky, přes období Protektorátu (Gestapo), poválečné období procesů s nacistickými zločinci (K. H. Frank ad.), 50. léta divadelních monstrprocesů (R. Slánský, M. Horáková, Z. Kalandra ad.), normalizace až po současnost.

V letošním roce soud navštívily třídy 3.L, 3.F, 3.D a po Novém roce se chystají třídy 3.A a 3.M. Poděkování patří především JUDr. Haně Navrátilové, která nám návštěvy a následné besedy umožňuje.

Z reflexí žáků:

Pan soudce JUDr. Chocholatý seděl na svému obvyklém místě a vykládal nám, jak probíhá celé vyšetřování od začátku do konce. Přiblížil nám práci policejních vyšetřovatelů a jejich spolupráci s německými kolegy v případech převážení drog přes hranice. Právě z Německa k nám putují největší zásilky. Poté jsme nahlédli do místnosti, kde se před vynesením rozsudku porota dohodne na výši trestu, který obžalovaný dostane. Pan Chocholatý nám velice ochotně a se zájmem zodpovídal veškeré dotazy. Na konec celé exkurze nás zavedl do největší soudní síně v České republice. Prohlédli jsme si síň, která vypadala, jako by z ní teprve nedávno vyšla Milada Horáková a ostatní političtí vězni na smrt…“
— M. Vondrák

Zaujala mě schopnost paní soudkyně číst souvisle bez přeřeků text déle než 30 minut a bylo jí stále rozumět.
— F. Fouček

Nejvíc mě zaujalo, že i když obvinění hráli na city, tak bylo rozhodnuto spravedlivě. Referující soudkyně nám řekla, že už četla případ i celé dopoledne a to si myslím zaslouží metál. To je opravdu náročná práce.
— T. Dollanský

Líbilo se mi to a přišlo mi to velmi zajímavé, zatím nejlepší exkurze.
— D. Musil

Zajímal mě samotný odvolací soudní proces, zvlášť u takto velké krádeže. Zaujalo mě, jak musí soudce fungovat a rozhodovat s klidem a rozvahou. Vzít v potaz veškeré detaily a nezapomenout na nic. Zaujala mě i budova a její architektura.
— V. Helmich

Zaujala mě příprava na případ, např. nejdelší spis, který musela paní soudkyně prostudovat, měl 30 000 stran. Zaujala mě i práce obhájců, když musí obhajovat lidi, které třeba ani obhajovat nechtějí.
— V. Vaněček

Líbilo se mi, že jsem konečně viděl nějaký případ živě. A ještě se mi líbilo, že jsme se mohli ptát samotných soudkyň na jakékoliv otázky.//"
— F. Kácha

Fascinovala mě už architektura budovy a plastika ve vstupní hale (Jan Palach).
— J. Skořepa

Veřejné jednání ve mně vyvolalo spoustu otázek, které byly, k mé radosti, zodpovězeny v druhé části exkurze.
— R. Kaucký